rehabilitacja po covid19

Rehabilitacja po Covid-19 – dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja po Covid-19 – dlaczego jest tak ważna?

Już od ponad roku cały świat zmaga się z groźnym wirusem. Covid-19 w krótkim czasie rozprzestrzenił się na ogromną skalę. Walka z pandemią jest niełatwa, dlatego nieustannie podejmowane są kolejne kroki mające na celu jej opanowanie. Co warto wiedzieć o Covid-19? Jakie są objawy oraz powikłania po koronawirusie? Dlaczego nie wystarczy leczenie i wielu przypadkach konieczna jest rehabilitacja po przebytej chorobie?

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy są znane już od dawna – pierwsze wzmianki pochodzą z lat 60-tych XX wieku. Za Covid-19 odpowiada patogen należący do rodziny koronawirusów SARS-CoV-2. Zakażenie tym patogenem może przebiegać zarówno bezobjawowo, jak i objawowo. Niektórzy przechodzą Covid-19 łagodnie, jednak wiele osób jest w stanie ciężkim i wymaga hospitalizacji. Należy pamiętać, że Covid-19 jest groźny nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia, dlatego trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować się do wytycznych WHO. Covid-19 to zakaźna choroba o podłożu wirusowym, atakująca głównie drogi oddechowe i mogąca prowadzić do zapalenia płuc oraz niewydolności oddechowej.

Jakie są objawy Covid-19 i jakie mogą wystąpić powikłania?

Wśród charakterystycznych objawów typowych dla koronawirusa możemy wymienić: wysoką gorączkę, kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej, utratę smaku lub węchu. Mogą pojawić się również biegunka, wysypka, bóle głowy i mięśni, jednak występują one znacznie rzadziej.

W zależności od przebiegu choroby u niektórych osób mogą wystąpić powikłania po chorobie, które utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Wśród często występujących powikłań wymienia się uszkodzenie płuc, serca czy mózgu, a także zmęczenie, kołatanie serca, nawracające duszności, spowolnienie procesów poznawczych (trudności z koncentracją), a nawet depresja. Na powikłania najbardziej narażone są osoby starsze oraz posiadające choroby współistniejące, jednak nierzadko dotykają także one osoby młode oraz te, które przeszły chorobę łagodnie. Stąd też zaleca się, by ozdrowieńcy wykonali odpowiednie badania diagnostyczne – kardiologiczne oraz pulmunologiczne – które pozwolą ocenić ich stan zdrowia, a także wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dlaczego warto przejść rehabilitację po Covid-19?

Statystyki wyraźnie pokazują, że bardzo dużo osób zmaga się w powikłaniami po Covid-19. Mimo iż choroba ta atakuje głównie płuca, zauważono, że może poważnie uszkodzić również inne narządy, powodując liczne problemy zdrowotne. Wielu pacjentów boryka się z problemami układu sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego czy nerwowego. Nie da się ukryć, że Covid-19 negatywnie wpływa również na stan zdrowia psychicznego. Rehabilitacja po przebytej chorobie pozwoli na znacznie szybszy powrót do zdrowia i odzyskanie sił, sprawności fizycznej i zdrowia psychicznego, dlatego każdy z ozdrowieńców powinien wziąć to pod uwagę.

Rehabilitacja w Uzdrowisku Ustroń

Uzdrowisko Ustroń przygotowało specjalny program rehabilitacji leczniczej, która pomaga w szybszym powrocie do formy fizycznej i psychicznej po chorobie. Doświadczona kadra lekarzy i fizjoterapeutów, nowoczesny sprzęt, bogaty i indywidualnie dopasowany program zabiegów rehabilitacyjnych oraz co równie ważne – piękne, górskie otoczenie – to wszystko sprawia, że pobyt tu jest przyjemny i upływa w wyjątkowej atmosferze.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rehabilitacji dla ozdrowieńców po Covid-19.

Newsletter

Zapisz się i bądź z nami na bieżąco


Dziękujemy za dołączenie do subskrybentów.

x

Dziękujemy za wizytę!

Chcesz być z nami w kontakcie – zostaw swój adres e-mail.

Proszę czekać

Wczytuję system rezerwacyjny

x
Uzdrowisko Ustroń przepiękny widok z lotu ptaka

Rehabilitacja po COVID-19

Złap oddech! Wróć do formy fizycznej i psychicznej!

Zarezerwuj pobyt 33 854 54 54 wew. 2

x
Przeczytaj przed przyjazdem