Fizjoterapeuta radzi: terapia zimnem nie tylko dla sportowców

Fizjoterapeuta radzi: terapia zimnem nie tylko dla sportowców

Wzmacnia stawy, leczy ból i odmładza! Choć pierwsza myśl o spędzeniu choćby kilku minut w temperaturze -120 stopni, nie jest przyjemna. Wizyta w kriokomorze, czyli terapia zimnem polecana jest nie tylko sportowcom. 

O tym czego się spodziewać i jak przygotować się do zabiegu w kriokomorze – rozmawiamy z fizjoterapeutą i koordynatorem Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia – Januszem Szczypiorem. 

– Na czym właściwie polega leczenie zimnem?

Podczas krioterapii ogólnoustrojowej w komorze kriogenicznej ciało człowieka poddawane jest działaniu niskiej temperatury około -120°C przez okres od 2-5 minutTaka temperatura oddziałuje korzystnie na układ immunologiczny, sprzyja odnowie biologicznej, spowalnia procesy starzenia, wspomaga efekt kosmetyczny, wpływa na poprawę nastroju, a także usuwa uczucie zmęczenia. Po krioterapii ogólnoustrojowej pacjenci odczuwają ciepło, odprężenie i uspokojenie. Nieodzownym elementem związanym z zabiegiem krioterapii ogólnoustrojowej jest gimnastyka, która odbywa się w nowej, świetnie wyposażonej siłowni. 

– Zabieg – krioterapia ogólnoustrojowa – cieszy się sporą popularnością. Korzystają z niej m.in. osoby przyjeżdżające do Uzdrowiska Ustroń na pobyty z zabiegami w ramach programu „Zimno i aktywność”. Ale często gościmy także zawodowych sportowców, dla których jest to też forma regeneracji. Kto może i powinien korzystać z leczenia zimnem?

– Niska temperatura działa mobilizująco na organizm. Zmusza go do działania. W pierwszej fazie naczynia krwionośne obkurczają się, by następnie ulec rozszerzeniu i dostarczyć bogatą w tlen i składniki odżywcze krew do wszystkich tkanek. Kriokomora polecana jest osobom, które cierpią na choroby układu ruchu, schorzenia neurologiczne, częste infekcje dróg oddechowych. Zabieg ten wykorzystywany jest także w kosmetologii i odnowie biologicznej, stąd tak duże zainteresowanie nim wśród sportowców. Niska temperatura pobudza cały organizm. Rozluźnia mięśnie szkieletowe i przynosi ulgę w bólu, zmniejsza obrzęk stawów i tkanek miękkich oraz powoduje czynne, obwodowe przekrwienie tkanek. Dzięki zabiegom z kriokomorze wzrasta odporność organizmu, poprawia się koloryt skóry oraz opóźniają się procesy starzenia. Zimno świetnie wpływa także na nasz nastrój – poprawia się samopoczucie, jesteśmy zrelaksowani, rozluźnieni i pełni energii. 

– Zachęciłeś mnie tym opóźnianiem procesów starzenia! Jestem zainteresowana! Jak powinnam się przygotować do zabiegu?

– Krioterapia ogólnoustrojowa wymaga konsultacji lekarskiej. Z zabiegu nie mogą korzystać osoby po zawale, z zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością krążenia oraz po chorobach nowotworowych. Przeciwskazaniami są także uszkodzenia skóry, choroby nerek i pęcherza, stany gorączkowe, zaburzenia czucia, nadczynności i niedoczynności tarczycy oraz schorzenia dróg oddechowych. Dodatkowo przed samym zabiegiem mierzone jest tętno i ciśnienie. Na zabieg trzeba też zabrać ze sobą odpowiedni strój. Warto się zaopatrzyć w specjalny zestaw do krikomory (szorty i dla pań – koszulka niezakrywająca ramion), grube skarpety, rękawiczki, opaskę lub czapkę na głowę, maseczkę na twarz i chodaki. W kriokomorze nie można mieć na sobie biżuterii. 

– I tak ubrani wchodzimy do kriokomory.

– Najpierw wchodzimy do przedsionka na około 30 sekund. Tam temperatura wynosi ok. -70 stopni. W komorze właściwej przebywamy od 1 do 3 minut w temperaturze od -110 do -160 stopni. W czasie zabiegu chodzimy spokojnie, unikamy gwałtownych ruchów, oddychamy powoli i niezbyt głęboko. Nad wszystkim czuwa fizjoterapeuta, który bezpośrednio obserwuje pacjentów

– Czy efekty zobaczę już po pierwszym zabiegu?

– Leczenie zimnem największe efekty przynosi, gdy z kriokomory korzysta się w seriach. Najlepiej codziennie przez 6 do 15 dni.

 

Newsletter

Zapisz się i bądź z nami na bieżąco


Dziękujemy za dołączenie do subskrybentów.

[FM_form id=”1″]

x

Dziękujemy za wizytę!

Chcesz być z nami w kontakcie – zostaw swój adres e-mail.

[FM_form id=”1″]

Proszę czekać

Wczytuję system rezerwacyjny

x
ćwiczenia rehabilitacyjne

Dzienna fizjoterapia komercyjna bez skierowania i kolejek!

Wróć do formy dzięki 10-dniowej rehabilitacji. Program obejmuje 4 zabiegi dziennie pod okiem doświadczonej kadry. Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie.

x
Przeczytaj przed przyjazdem